Inzerce | Chci tu být také
Nejoblíbenější témata:
Další témata:
Nejoblíbenější témata:
Další témata:
Inzerce | Chci tu být také
Inzerce | Chci tu být také
Inzerce | Chci tu být také
Je tady pokračování série videorozhovorů s Petrem Pochlým na téma osobního rozvoje. V předchozím rozhovoru jsme si povídali o tom, jak nad osobním rozvojem přemýšlet. Dnes si povíme, jak poznat sám sebe a jaké otázky si pokládat.
Proto, abychom se mohli efektivně osobnostně i kariérně rozvíjet, je potřeba nejdříve poznat sám sebe – svoje silné a slabé stránky, vnitřní motivace i charakteristiky naší povahy. Existuje mnoho testů, které si můžete sami udělat. Současně se ale můžete na spoustu otázek zeptat sami i bez testů.
V rozhovoru zazní několik tipů na konkrétní diagnostiky, které jsou vhodné pro konkrétní účely. Sofistikované, vědecky solidní v řádu milionů respondentů celosvětově, zaměřené na odhalení talentů na různých škálách:
Vychází z teorií osobnosti, která dělí lidi do skupin na základě podobnosti.
Inzerce | Chci tu být také
Výhody:
- Velmi dobrá pohledová validita – lidem se líbí
- Jednodušší interpretace výsledků
- Velmi užitečné pro rozvoj a sebepoznání především pro lidi, kteří ještě nikdy žádným sebepoznáním neprošli.
Nevýhody:
- Škatulkování do typů neumožňuje dostatečně individuální a hloubkové mapování osobnosti.
- Existující studie k některým typové metody naznačují jejich velmi malou sílu při předpovídání výkonu a chování člověka v pracovním kontextu.
- Nehodí se tedy na nábor a výběr kandidátů. Spíše na rozvoj.
Vychází z teorií osobnosti, která dělí lidi na základě individuálních rozlišností. Zkoumají se vlastnosti, preference, tendence, motivační faktory a jejich vzájemná kombinace.
Výhody:
- Umožňují větší flexibilitu a podrobnost popisu, protože danou kombinací určitých rysů bude mít v populaci výrazně méně lidí, než je těch, kteří patří k jednomu typu.
- Neškatulkují, ale popisují jemné nuance jedince.
- K dispozici v desítkách jazykových verzí
- Pestrá škála srovnávacích skupin dle oblastí podnikání, věku, odbornosti
- Stojí na solidní statistice a metodologii
- Ročně jimi projdou desítky milionů testovaných, což zpřesňuje výsledky
- Mají silnou prediktivní validitu – schopnost dobře odhadnout budoucí výkon člověka na pracovišti. Proto se hodí jak na rozvoj, tak především na nábor a výběr lidí.
- Designované pro mezinárodní pracovní prostředí
Nevýhody:
- Jsou poměrně komplexní a chvíli trvá, než se s nimi člověk naučí pracovat
- Práce s nimi vyžaduje 2-3 denní zaškolení, jinak je nelze používat
(výčet není zdaleka kompletní, mezi významné hráče v komplexní diagnostice patří také Thomas International, Profiles, Predictive Index a další. Vedle těchto diagnostik pak existují testy zaměřené na dílčí schopnosti či chování, nikoliv komplexní talenty a předpoklady, těch jsou desítky.)
Tento článek/rozhovor vyšel před 7 lety. Informace v něm tedy již nemusí být aktuální, a proto vám doporučujeme, abyste je ověřili a dohledali si novější informace.
Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.
Tento web Jirka založil ve svých 18 letech (dříve jako MladýPodnikatel.cz). Posledních skoro 10 let na něj zpovídá úspěšné osobnosti ze světa byznysu a vydává s nimi videorozhovory a podcasty, kterých má za sebou už více než 1 400. Jeho posláním je vzdělávat české a slovenské podnikatele, živnostníky, majitele firem a jejich zaměstnance. Pořádá také off-line akce, přednáší na vysokých školách a pomáhá s podnikáním ostatním v rámci spolupráce 1:1. Časopis Forbes ho zařadil do žebříčku 30 pod 30 a získal řadu dalších ocenění a nominací.
Dnes
Předevčírem