Inzerce | Chci tu být také
Nejoblíbenější témata:
Další témata:
Nejoblíbenější témata:
Další témata:
Inzerce | Chci tu být také
Inzerce | Chci tu být také
Inzerce | Chci tu být také
Máte založenou firmu, podnikáte již nějaký ten pátek a najednou jste se setkali se společností obchodního partnera, kde se píše o kmenovém listu na pozici majitele (společníka). Zajímalo by Vás, o co se jedná, jaké jsou výhody či nevýhody, zkrátka a dobře k čemu je taková forma podílů dobrá, zda má pro Vás vůbec smysl, případně zda se máte obávat obchodovat s firmou, která takové podíly má?
Společnost s ručením omezeným může vydat kmenový list k podílu jako cenný papír, reprezentující podíly. Zároveň platí, že jeho převoditelnost nesmí být nijak omezena, ani podmíněna. Může být vydán jako listinný (cenný papír) a na řad, tzn. je to analogie akcie na jméno u akciové společnosti. Založení sro je prvním krokem k možnosti vydání kmenového listu.
Převod takového podílu (převod vlastnického práva) se provádí rubopisem a smlouvou k okamžiku jeho předání. Nebudu čtenáře zatěžovat přesným popisem rubopisu, ale zdůrazním to, že převod je platný s řádným rubopisem a v okamžiku jeho předání. Účinky převodu kmenového listu vůči společnosti nastávají dnem oznámení změny osoby společníka společnosti – předložením kmenového listu jednateli společnosti.
Výhodou je neformálnost a rychlost převodu. Jak již bylo výše uvedeno – rubopis, předání a ústní smlouva o převodu. Není tedy třeba ověřovat podpisy převodce a nabyvatele, tak jako v případě „klasického“ podílu v s.r.o.
Inzerce | Chci tu být také
Ve společnosti je dokonce možné mít více druhů podílů, kdy některé jsou tzv. klasické a některé jsou představovány kmenovými listy. Vtělení podílu do kmenového listu najde využití jak v případě jedno osobových, tak více osobových společníků. Velice často bývá používán ve společnostech, které mají „holdingovou“ podobu, v realitních a developerských projektech (viz již naznačená analogie s akciemi na jméno v případě akciové společnosti).
Jako nevýhodu můžeme spatřovat v tom, že ne všichni znají takovou formu podílu a může tak působit na klienty/partnery zprvu poněkud „tajemně“. S ohledem na rychlost převodu a vyloučení požadavku na ověřování podpisu je třeba zacházet s kmenovým listem jako s cenným papírem, tj. pečlivě si ho uschovat, což přináší určitou administrativní „zátěž“.
Přestože forma založení takové společnosti (s.r.o.), kde je podíl představován kmenovým listem, je nepochybně dražší varianta, než je založení jednoduché jedno osobové společnosti, tak pro stále větší počet podnikatelů je s.r.o. s kmenovým listem vhodnou formou a pomáhá jim dosahovat kýžených cílů, především z důvodu rychlosti (větší flexibility) převodu. Pokud byste měli zájem, domluvte si s námi schůzku, na které Vám vše do detailu vysvětlíme a s.r.o. s kmenovými listy můžete mít založeno za (jeden) den.
Tento článek je komerčním sdělením našeho inzerenta. Redakce proto za jeho obsah a informace a nabídky v něm uvedené nijak neodpovídá.
Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.
Inzerce | Chci tu být také
Před 4 dny
Před 6 dny
Před 1 týdnem