Inzerce | Chci tu být také
Nejoblíbenější témata:
Další témata:
Nejoblíbenější témata:
Další témata:
Inzerce | Chci tu být také
Inzerce | Chci tu být také
Inzerce | Chci tu být také
Článek obsahuje placený odkaz.
Po řadě debat, protichůdných názorů a všelijakých obstrukcí spatřil světlo světa novelizovaný občanský zákoník a nový zákon o obchodních korporacích 90/2012 Sb., který nahrazuje obchodní zákoník. Zákony budou plně v platnosti od 1. ledna 2014 a zavádí řadu novinek.
Nově bude možné založit s.r.o. již se základním kapitálem 1 Kč. To je určitě velmi přínosný krok, který konečně odbourá bariéru vstupního vkladu ve výši 200 tisíc korun. Právě základní kapitál byl pro většinu menších živnostníků hlavní překážkou při založení s.r.o. Navíc de facto již stejně neplnil svou funkci, protože po několika týdnech firma ručila pouze reálným majetkem, a nikoliv základním kapitálem.
Samozřejmě k založení s.r.o. bude nadále třeba řady náležitostí, formulářů a potvrzení, které budou stále vyžadovat investici v řádu mnoha tisíc. Pokud si firmu necháte založit, vyjde pořízení s.r.o. běžně okolo 20 tisíc Kč. Sami můžete firmu založit výrazně levněji, ale samozřejmě budete muset všechny úřady oběhat sami.
Inzerce | Chci tu být také
Oblíbené s.r.o. přestává být společností s ručením omezeným a fakticky přechází na společnost s ručením neomezeným. Podílníci ve firmě totiž budou svým soukromým majetkem ručit i za případné dluhy firmy. Podobný předpis možná byl vytvořen s dobrým úmyslem, v podstatě ale zlikvidoval podstatu s.r.o.
Určité podnikatelské aktivity jsou riskantní a navíc často mnohonásobně dražší, než je například rodinný rozpočet. Smysl existence právnických osob s omezeným ručením byl v tom, že se podnikatelské riziko nepřenášelo na rodiny jednotlivých podnikatelů. S novými podmínkami mohou podílníci přijít o veškerý osobní majetek, pokud neprokáží, že ztráta firmy vznikla za okolností, kterým nešlo zabránit. Zákon je formulován natolik vágně, že lze jen hádat, jak se to bude v praxi řešit. Podobný předpis platí již dnes pro s.r.o. s jediným majitelem a zároveň jednatelem. Ovšem vymahatelnost je minimálně sporná.
Problém s ručením může nastat i v případě dědění podílu společnosti. Dědic totiž musí odmítnutí svého podílu podat do 3 měsíců od usnesení soudu o dědictví podílu. Dědic navíc nemůže podíl odmítnout, pokud ve společnosti pracuje či pokud dědí po jediném podílníkovi. V praxi tak může dojít k situaci, kdy jednatel a jediný majitel společnosti přivede s.r.o. do dluhů a zemře. Případný dědic pak nemá šanci tento podíl odmítnout, přestože nemusí mít s firmou nic společného a samozřejmě povinnost ručit celým majetkem přechází na něj.
Nový zákon o obchodních korporacích nahrazuje obchodní zákoník a částečně je propojen s novým občanským zákoníkem. Již nyní se ozývají někteří právníci, že bude zpočátku obtížné vymezit, co spadá pod který zákon. Změny jsou poměrně rozsáhlé a zavedení řady novinek bude zpočátku určitě působit problémy. Na druhou stranu už byly změny nutné. Bohužel se spoustou zajímavých novelizací přišla i řada zjevně nepodařených řešení. U řady věcí ukáže až soudní praxe, jak se vlastně budou řešit.
Mnoho lidí si dnes stále myslí, že je s.r.o. ohromně výhodná. V případě velkých obratů rozhodně ano, ale již založení s.r.o., zápisy u notáře i u soudu a jakákoliv změna údajů jsou položky za tisíce korun.
Firma je obvykle plátce DPH, vede podvojné účetnictví, které je oddělené od majetku podnikatele. Pokud tedy například chce jednatel vybrat ze své firmy peníze, musí je zdanit včetně velmi vysokých odvodů. Následně je musí jako příjemce opětovně zdanit a samozřejmě včetně odvodů. Podobný podnik je tedy výhodný spíše pro střední společnosti s více podílníky, které unesou podstatně vyšší náklady na administrativu.
Výhody firmy lze využít zejména při obchodu s dalšími firmami, při vlastním vysokém obratu a při zaměstnávání lidí. Určité benefity nalezneme také při podnikání více OSVČ dohromady, protože to poskytuje výhodnější podmínky než pouhé sdružení podnikatelů. Firmu také potřebujete při obchodování se zahraničím, protože tam často nic jako OSVČ neexistuje, nebo vás nechápou jako firmu. Otázkou ovšem zůstává, zdali není pro takové účely podstatně výhodnější založit firmu v zahraničí.
Naopak pro živnostníky založení „jednomužné“ s.r.o. za korunu nic neřeší. Přinese jim pouze řadu dalších povinností a jejich soukromý majetek se de facto stane i majetkem firmy. Podle starého obchodního zákoníku to bylo sice do jisté míry také tak, skutečná vymahatelnost ovšem byla ošidná. Jak to bude u nových s.r.o. s ručením neomezeným ukáže až praxe.
S novinkami na poli zakládání právnických osob, zvyšování DPH a průběžně narůstající byrokracíe se nabízí také otázka podnikání v zahraničí. Nemusí jít jen o typické daňové ráje. Založení právnických osob (firem) v zahraničí je podstatně výhodnější i v řadě vyspělých zemí, které si podnikání váží a nečiní ho zbytečně komplikovaným. Například řada zemí v EU požaduje pro založení akciové společnosti stejný, nebo dokonce menší kapitál než ČR (obvykle 60-80 tisíc EUR), přestože platy v zemích jako Německo, Švýcarsko či Norsko jsou úplně jinde.
Obdobu s.r.o. lze často zakládat bez vysokého kapitálu a s minimální byrokratickou zátěží. Také obvykle nejsou problémy s oddělením firemního a soukromého majetku. Mimo Evropu také odpadají nevýhody s DPH a odvody, které jsou často mnohonásobně vyššími náklady než samotná daň z příjmu. S postupným globalizováním trhu se také zjednodušuje podnikání v zahraničí, zatímco Česká republika jde spíše opačným směrem a podnikání zejména malým a středním firmám čím dál více komplikuje a prodražuje.
Tento článek/rozhovor vyšel před 12 lety. Informace v něm tedy již nemusí být aktuální, a proto vám doporučujeme, abyste je ověřili a dohledali si novější informace.
Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.
Inzerce | Chci tu být také
Nadšený fotograf a cestovatel specializovaný na prodej přes fotobanky. Příležitostný tvůrce webových projektů.
Předevčírem
Před 4 dny
Před 1 týdnem