Inzerce | Chci tu být také
Nejoblíbenější témata:
Další témata:
Nejoblíbenější témata:
Další témata:
Inzerce | Chci tu být také
Inzerce | Chci tu být také
Inzerce | Chci tu být také
Jste student a chcete podnikat? Chcete mít vedle školy svůj vlastní příjem? Přivydělávat si nějakou činností a potřebujete k tomu živnostenské oprávnění? Jak postupovat a můžete se vůbec stát podnikatelem?
Naše definice podnikatele říká, že podnikatelem je osoba zapsaná v živnostenském rejstříku, podnikající na základě živnostenského oprávnění, případně splňující jiné podmínky (jiná oprávnění apod.). Živnostenské oprávnění může získat bezúhonná osoba starší 18 let a způsobilá k právním úkonům.
Bezúhonnost znamená, že daná osoba nesměla být pravomocně odsouzena k výkonu nějakého trestu. Zákon přesně stanovuje podmínky, v nichž v případě záznamu v trestním rejstříku živnostenské oprávnění nemůže být vydáno. Známe i případ, kdy člověk způsobil dopravní nehodu a byl za to odsouzen k výkonu trestu. O několik let později živnostenské oprávnění stejně dostal.
Způsobilými k právním úkonům se stáváme dovršením osmnáctého roku života. Často slýcháme synonymní, byť trochu nesprávné, pojmy jako svéprávnost nebo plnoprávnost. Osoba s touto způsobilostí rozhoduje sama za sebe, přijímá svoje povinnosti a může například podepisovat smlouvy, podávat žaloby k soudu a další. Způsobilým je každý z nás. Výjimku tvoří lidé, jimž byla způsobilost odebrána soudem v zákonem daných podmínkách (duševní choroba, užívání omamných látek, nadměrné užívání alkoholu…).
Inzerce | Chci tu být také
Pokud vám je tedy 18 let a splňujete ostatní podmínky, můžete se stát podnikateli. Postup je úplně stejný, jako u kohokoliv jiného.
Více jsme o tom psali ve článku Jak si založit živnost.
Studentské výhody pro podnikatele jsou něčím, co starší (resp. ty, co už nestudují) často trápí a studentům to závidí. Studenti totiž mají relativně velké výhody, na nichž jednak ušetří, ale i jim to může urychlit podnikání.
Každý podnikatel může uplatnit slevu na poplatníka. Studenti však v daňovém přiznání k dani z příjmu mohou na konci daňového období uplatnit také slevu na studenta. Tu může uplatnit pouze ten, kdo studoval v období, na nějž slevu uplatňuje. Musí studovat na státem uznané škole a musí být mladší 26 let. Pokud student studoval jen část daného období, může uplatnit slevu 1/12 z částky za každý kalendářní měsíc v němž podmínky splňuje.
Výhodou je také zdravotní a sociální pojištění. Pokud podnikáte a jste stále na škole, nemusíte jej platit. Po uvědomění zdravotní pojišťovny o vašem studio do osmi dnů po začátku podnikání bude vaše podnikání bráno jako vedlejší činnost. Proto nebudete muset platit zálohy a celé pojištění doplatíte až z dosaženého zisku.
To samé platí i u OSSZ (Správa sociálního zabezpečení). Rovněž do osmi musíte úřad uvědomit o vašem podnikání, poté bude bráno jako vedlejší činnost a vy tak první rok nebudete muset platit zálohy. Na konci roky se po podání přehledu o příjmech a výdajích rozhodne o tom, zdali budete pojištění doplácet (váš zisk byl vyšší) nebo nebudete (byl nižší). Hranici, kterou musíte překonat, je kolem 60.000 Kč (nepřesné).
Přehled o příjmech a výdajích se podává do konce dubna. Musí tak učinit i ti, kdo nevydělali ani korunu. Pokud tak neučiní, hrozí jim pokuta až do 20 000 Kč. Formuláře se dají získat na internetu, na OSSZ nebo vám je dá zdravotní pojišťovna.
Tento článek/rozhovor vyšel před 13 lety. Informace v něm tedy již nemusí být aktuální, a proto vám doporučujeme, abyste je ověřili a dohledali si novější informace.
Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.
Inzerce | Chci tu být také
Tento web Jirka založil ve svých 18 letech (dříve jako MladýPodnikatel.cz). Posledních skoro 10 let na něj zpovídá úspěšné osobnosti ze světa byznysu a vydává s nimi videorozhovory a podcasty, kterých má za sebou už více než 1 400. Jeho posláním je vzdělávat české a slovenské podnikatele, živnostníky, majitele firem a jejich zaměstnance. Pořádá také off-line akce, přednáší na vysokých školách a pomáhá s podnikáním ostatním v rámci spolupráce 1:1. Časopis Forbes ho zařadil do žebříčku 30 pod 30 a získal řadu dalších ocenění a nominací.
Před 5 dny
Před 1 týdnem
Před 1 týdnem