Inzerce | Chci tu být také
Nejoblíbenější témata:
Další témata:
Nejoblíbenější témata:
Další témata:
Inzerce | Chci tu být také
Inzerce | Chci tu být také
Inzerce | Chci tu být také
Státní rozpočet je věc, která se týká každého občana České republiky, respektive by měla. Týká se i podnikatelů a proto v tomto článku trochu odbočíme od Živnostenského práva a podíváme se do práva Finančního.
Státní rozpočet je v prvé řadě pouhý dokument. Jeho součástí jsou příjmy a výdaje státu na jedno roční období. Je to vlastně plán hospodaření státu. Jeho forma je uzákoněná, má tedy formu zákona. Jeho právní ochrana vychází ze zákona o rozpočtových pravidlech, v nichž je uveden obsah státního rozpočtu, princip jeho schvalování, sestavování, hospodaření s ním a samozřejmě také jeho kontrola.
Návrh státního rozpočtu předkládá ministr financí. Projednává jej vláda a následně je schválen Poslaneckou sněmovnou ČR. Po schválení je vydán zákon o státním rozpočtu. Využití finančních prostředků v rozpočtu a jeho jednotlivých částí je už v plné kompetenci vlády, ministerstev a dalších institucí.
Cílem, v naší zemi spíše snem, je mít rozpočet, v němž by příjmy převyšovaly výdaje. Bohužel to tak většinou není. Rozdělujeme základní dva druhy státního rozpočtu:
Inzerce | Chci tu být také
Bavit se můžeme i o „rozpočtu ideálním“, kdy jsou příjmy a výdaje vyrovnané. Všeobecně je kladen důraz na to, aby příjmy a výdaje vyvážené byly. V praxi se ale setkáváme s nepřesnou definicí, která tvrdí, že správným rozpočet by měl být přijatelný pro všechny a co možná nejlepší.
Státní rozpočet má celkem tři hlavní zdroje příjmů:
Zdrojů je samozřejmě více. Patří sem i dotace, dary a různé druhy podpory. Zapomenout nesmíme ani na půjčky státu a peníze vydělané prodejem jeho statků a služeb.
Výdajů ze státního rozpočtů je opět hodně. Mezi ty nejznámější si můžeme uvést například nákup veřejných statků na obranu státu, rozvoj školství, zdravotnictví, infrastruktury, kultury a další. Patří sem i finanční pomoc zemědělcům, často diskutovaná podpora v nezaměstnanosti včetně sociálních dávek a vše s tím související.
Státní rozpočet celkově lze chápat jako základ veřejných financí. Soustřeďuje největší část příjmů rozpočtové soustavy, podílí se na přerozdělování HDP (hrubý domácí produkt) a podobně. Jeho základním úkolem je plnění politických, ekonomických a sociálních úkolů státu.
Rozpočtová soustava se skládá z několika částí. Všechny tyto části tvoří dohromady jeden jediný státní rozpočet. Je to vlastně souhrn všech rozpočtů, které se ve státě sestavují.
Patří sem:
Rozpočtové fondy slouží k financování hospodářství, společenské spotřeby, státní správy a patří do nich i výdaje spojené se sociálními a kulturními účely a dotace územním samosprávním celkům (obce, kraje).
Ke krytí mimořádných výdajů se vytváří státní rozpočtová rezerva.
Tento článek/rozhovor vyšel před 13 lety. Informace v něm tedy již nemusí být aktuální, a proto vám doporučujeme, abyste je ověřili a dohledali si novější informace.
Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.
Inzerce | Chci tu být také
Tento web Jirka založil ve svých 18 letech (dříve jako MladýPodnikatel.cz). Posledních skoro 10 let na něj zpovídá úspěšné osobnosti ze světa byznysu a vydává s nimi videorozhovory a podcasty, kterých má za sebou už více než 1 400. Jeho posláním je vzdělávat české a slovenské podnikatele, živnostníky, majitele firem a jejich zaměstnance. Pořádá také off-line akce, přednáší na vysokých školách a pomáhá s podnikáním ostatním v rámci spolupráce 1:1. Časopis Forbes ho zařadil do žebříčku 30 pod 30 a získal řadu dalších ocenění a nominací.
Před 5 dny
Před 1 týdnem
Před 1 týdnem