Inzerce | Chci tu být také
Nejoblíbenější témata:
Další témata:
Inzerce | Chci tu být také
Inzerce | Chci tu být také
Inzerce | Chci tu být také
Zvednout telefon, vytočit telefonní číslo a prodat. Zní to poměrně jednoduše, jenomže zas tak snadné to není. I vám občas někdo zavolá a bojuje o každou vteřinu vašeho času a především o váš zájem. Jak to udělat, abychom my při telefonování byli úspěšní, nám poradil specialista na telemarketing Miroslav Princ.
Už v minulém článku jsme si řekli, že telemarketing je jenom a pouze nástroj k tomu, abychom dosáhli kýžených výsledků. K těm může patřit spousta věcí, mimo jiné i prodej. To, zda budeme či nebudeme úspěšní, ale ovlivňuje spousta věcí, z nichž většinu amatérští prodejci podceňují. A telemarketing tak pro ně ztrácí smysl.
Zmínili jsme také to, že vlastně nemáme prodávat. A zopakujeme to znovu. Neprodávejte! Zní to divně? Je to divné, ale je to nejlepší možná strategie. Voláte totiž lidem, kteří vás neznají, nemají o vás zájem, rušíte je od práce a vnucujete jim něco, co nechtějí. To zrovna není ideální stav na nabídnutí sebelepšího produktu či služby a očekávání vřelého přijetí.
Inzerce | Chci tu být také
„Záleží na tom, jak chápeme prodávání. Ve smyslu nabízení produktu nebo služby, případně požadavku na schůzku, je prodej v dnešní době kontraproduktivní. Lidé jsou totiž na nabídky alergičtí. Ve smyslu zaujmout potenciálním užitkem z využívání produktu nebo služby musím říct, že se obchodníci neumí prodat. Jejich telefonáty jsou zoufale neurčité bez jakéhokoli náznaku užitku. Lidé tak nemají důvod vůbec začít poslouchat, natož se setkat nebo koupit”, říká Miroslav Princ, který má za sebou přes 5000 telefonátů a který svým klientům radí, jak telefonovat efektivněji.
Záznam videorozhovoru s Miroslavem Princem z projektu Chytrý makléř.
Podle Prince obchodníci degradovali telefon na prostředek ke vznášení jednostranných požadavků vůči zákazníkům, aby ti udělali, k čemu je volající obchodník vyzve. Ideálně by pak oslovený měl okamžitě souhlasit bez odporu a námitek. Přitom je k telefonátu zapotřebí dvou stran a podle Prince by tak každý měl logicky být spíše rozhovorem – konverzací. Neměli bychom vést dlouhé proslovy ve snaze odprezentovat naši službu nebo produkt. Místo toho bychom se měli snažit o získání co nejvíce informací od volaného, které lze následně využít k našemu prospěchu při navržení kroku následujícího po telefonátu.
„Představte si, že telefonát se skládá z maximálně dvacetivteřinových bloků (vašich proslovů) a na konci každého bloku se zákazník rozhoduje, jestli bude v rozhovoru s vámi pokračovat. Jedním ze zvyků, které si dnešní obchodníci a operátoři musí osvojit, je končit každý blok otázkou směřující k lepšímu poznání a pochopení situace volaného”, radí Princ a dodává, že má dokonce nahrávku telefonátu, kde operátor po úvodním pozdravu prezentoval 3:19 minuty svou nabídku. Byl odmítnut.
„Nejdůležitějšími kontakty obchodníka jsou ti, co řekli ‚dnes ne‘. Příště totiž mohou říct ‚dnes ano‘ a jsou tak budoucím zdrojem objednávek a příjmu,” říká Princ a připomíná, že těch, kteří budou s vaším návrhem souhlasit na první dobrou, je naprosté minimum. Ale těch, co dnes odmítnou a později mohou souhlasit, bude podstatně více. A právě tyto kontakty je důležité udržovat v databázi a prohlubovat s nimi vztah.
Z velké části je tak podle něj telefonování o navazování vztahu s potenciálními budoucími zákazníky, získávání informací o jejich situaci a třídění kontaktů: „Jestliže obchodník má 100 kontaktů, z nichž 10 koupí dnes a 30 v příštích šesti až dvanácti měsících, jak pozná, kdo je kdo? Zaprvé se jich musí zeptat. A zadruhé, musí podchytit těch 30, protože když bude hrát jen na okamžitý prodej nebo schůzku, přijde o ně. Bohužel, dnes o ně přichází devět z deseti obchodníků a podnikatelů.”
Některé firmy dokonce nenechávají své prodejce obvolávat vytipované kontakty a zjišťovat, zda vůbec mají zájem. To přenechávají třeba asistentkám, které jim hezky „roztřídí databázi”. Prodejce už pak ví, komu a do jaké situace volá a co mu vlastně má říkat. Má podstatně lepší informace, které může využít při samotném prodeji a které mohou hrát rozhodující úlohu. Ale na to, aby se zabýval kontakty, které nemají zájem, je příliš drahý.
Jednou z největších chyb prodejců po telefonu je tvrzení, že jejich zákazníkem je každý. Vzít do ruky Zlaté stránky a obvolávat jeden kontakt za druhým samozřejmě nepřinese vůbec nic. „Zaprvé, někdo je potenciálním zákazníkem víc a někdo míň. Kdyby byl každý stejně, měli bychom jedno auto, jeden počítač a jednu banku. A zadruhé, lidé potřebují slyšet, kdo jiný jako oni už obchodníkovi nebo firmě, kterou zastupuje, věřil a tím pádem, že obchodník má zkušenosti z práce s lidmi, jako je on, nebo firmami, jako je ta jeho.”
Princ také doporučuje volat podobným kontaktům z jedné cílové skupiny v telefonátech následujících po sobě. Díky tomu totiž budete znát reakce „podobných lidí či firem”, jejich problémy a dokážete je zužitkovat v dalším telefonátu. Navíc se můžete volanému přiblížit frází „Vím, že firmy jako Vy…”, „Naši klienti jako Vy…” a podobně. Je to stále lepší než nic.
Pokud začneme obvolávat určité množství kontaktů, narazíme na spoustu odpovědí. Někteří nebudou chtít a rovnou hovor ukončí. Zbydou ti, co s vámi chtějí komunikovat, ale mají třeba nějakou jinou překážku – třeba nejsou kompetentní osobou, která může danou věc řešit. Těžko budete řešit firemní finance s vrátným, a proto se i vy můžete rozhodnout, zda chcete či nechcete s konkrétní osobou spolupracovat.
Situace může být i jiná. Nemusí jít o vrátného a volaný může být i kompetentní. Můžeme zjistit, jaký postoj volaný zastává k tomu, co vlastně představujeme. Zjistíme, v jaké je momentálně situaci a zda je vůbec ideálním klientem pro naši firmu. Stejně tak můžeme navrhnout další postup, kterým je třeba osobní schůzka, zaslání materiálů e-mailem nebo zavolání ve vhodnější dobu.
Schválně, jestli to uhádnete. Je to něco, co se dozvíte hned na začátku, zní vám to divně, vůbec tomu nerozumíte a později si na to vůbec nevzpomenete. A je to skoro v každém telefonátu. Poznáváte to? Je to jméno, které cpe každý prodejce hned na začátek, a velmi pravděpodobně tím dosáhne toho, že než aby ho volaný poslouchal, přemýšlí, jak že znělo to jméno a zda se s tím člověkem náhodou nezná. Poznáváte se v tom?
První vteřiny hovoru jsou ale ty vůbec nejdůležitější. Máte malý prostor na to, abyste druhou stranu zaujali. Člověk ale není schopen poslouchat hned od první vteřiny hovoru, např. kvůli přízvuku, kvalitě zvuku, pozornosti apod. Vy mu ale rovnou vpálíte do ucha svoje jméno a nejlépe ještě název vaší firmy. Slova, která v životě neslyšel.
Zkuste to jinak. Začněte třeba jeho jménem. To totiž dobře zná. Tím navážete i osobní kontakt, protože najednou se volaný necítí jen jako číslo, ale jako někdo, koho znáte. Pak můžete svoje jméno říct, ale ne vždy je to nutné. Například pro toho vrátného je to zcela irelevantní informace, kterou jste vůbec nemuseli říkat.
Záznam videorozhovoru s Miroslavem Princem z projektu Chytrý makléř.
Jednou z největších překážek v telefonátu je nedůvěra vůči volanému. Proto se nesnažte zakrýt, že jste obchodník a váš telefonát se týká obchodu. Lidé si váš telefonát hned v úvodu potřebují někam zařadit, a proto je informujte, „odkud vítr fouká”.
Uděláte to tak, že zmíníte podobné klienty, se kterými řešíte určité problémy, nebo uvedete vaše zaměření právě na cílovou skupinu, do které volaný spadá. Tato část telefonátu potom může vypadat třeba takto: „Volám Vám proto, že se specializujeme na práci s řediteli provozu ve středně velkých firmách v oboru XY”.
Jak už jsem zmínil výše, telefonát není monolog, je to konverzace. Ptejte se druhé strany na otázky, a to ještě dříve, než něco budete chtít. „Zjišťování v telefonátu prostřednictvím otázek s sebou nese několik výhod,” říká Princ. „Kromě toho, že se něco dozvíte, se také odlišíte od ostatních. Málokterý volající se totiž zajímá o volaného. Každý hledí jen na sebe a na svůj cíl prodat nebo domluvit schůzku. Další výhodou je, že otázkou volaného zaměstnáte a on tak nebude mít moc času vymýšlet, jak vám říct ne.”
Položit otázku ale rovněž není jednoduché. Nemůže to totiž být jakákoliv otázka. Nesmí být příliš drzá, příliš osobní, nemůžete se ptát na něco, do čeho vám (ještě) nic není a podobně. Místo toho se zkuste zeptat chytře a v širším kontextu. Ptejte se na postoje druhé strany k nějakému tématu, zjistěte, jak danou věc vnímá, a třeba odpoví něco, na co dokážete skvěle navázat.
„Lidé nemají problém se samotnou schůzkou, o kterou je požádáte. Problém mají s tím, jak o ni požádáte,” říká Princ a za příklad dává nevhodný postup prodejce, který se zeptá „Nechtěl byste se sejít?”, „Mohu Vám to odprezentovat osobně?” nebo si rovnou schůzku začne vynucovat.
Podle něho „lidé dnes dělají jen věci, které jim dávají smysl. Proto i akce, která má následovat po vašem telefonátu, jim musí dávat smysl. A to bude, jen když bude vycházet z toho, co se v telefonátu odehrálo a co každý z účastníků řekl. Jestliže volaný na všechno odpovídal Ne, tak přece nedává smysl, aby se scházel nebo objednával. Ideální je, když můžete říct: ‚Podle toho, o čem jsme si povídali, mi dává největší smysl XY. Vidíte to také tak?‘”
„Telefonování je velice objektivní disciplína, protože se dá jednoduše změřit. Bohužel, obchodníci se častěji řídí pocity z posledního telefonátu než statistikami z několika stovek telefonátů, podle kterých mohou posuzovat svou efektivitu,” říká Princ a dodává, že v telefonování platí slova klasika “Co se neměří, to se nedá zlepšovat”. Proto vedení statistik aktivity a úspěšnosti a jejich vyhodnocování třeba v souvislosti s používaným skriptem, nabídkou nebo oslovovanými kontakty je velice důležité pro to, aby se v telefonování jen neutápěl drahocenný čas, protože jenom díky němu jsme schopni se zlepšovat.
Ze všech rad, které mi Miroslav Princ prozradil, mne nejvíce zaujala jedna. Změňte svůj přístup. Nepřistupujte k telefonování jako k činnosti, která má přinést x prodejů. Udělejte si z toho zábavu a začněte si to užívat. Jedině tak se v tom dokážete zlepšovat a telefonování vás začne bavit, i když se ho třeba teď bojíte nebo v něm nejste úspěšní. Jenomže jak to dokázat?
Miroslav Princ doporučuje: „Telefonování není o prodeji nebo nabízení. Je o zjišťování – zjišťujte, kdo je ochotný s vámi vůbec vést konverzaci. Pak zjišťujte, jaký mají postoj k tomu, co představujete, k vašemu oboru, k vaší službě nebo produktu. Pak zjišťujte, v jaké jsou dnes situaci a jak využívají a používají služby a produkty podobné nebo konkurující těm vašim. Pak zjišťujte, nakolik jim to dává smysl a nakolik jsou otevření tomu, aby pod vidinou určitého lepšího výsledku z užívání těchto produktů nebo služeb začali uvažovat o změně. A když to smysl bude dávat, tak navrhněte další krok, který má vést dál. Když přestanete nabízet a požadovat, tak nebudete odmítáni. Odmítá se totiž nabídka. Při zjišťování se odpovídá na otázku. Jak k telefonování přistupovat a proč ne jako k telefonování?”
A když to všechno víme, proč stále nejsme dobrými prodejci po telefonu? Protože se musíme „vytelefonovat”. „Telefonování je zvyk. Kdo se chce zlepšit, musí si napřed vybudovat návyk telefonovat a zbavit se tak zlozvyku odkládání. Až teprve, když obchodník vytáčí pravidelně denně několik čísel, má smysl začít se starat o to, jestli telefonuje dobře a kde má prostor pro zlepšení. Jedním telefonátem se toho moc pokazit nedá, ale také se jedním telefonátem nedá nic naučit. Co získáme praxí?”, říká na závěr Princ. Zjistěte, jak získat nové zákazníky.
Co vám na telefonátech různých prodejců přijde nejotravnější? Napište nám to do komentářů, ať se toho ostatní mohou vyvarovat.
Tento článek/rozhovor vyšel před 9 lety. Informace v něm tedy již nemusí být aktuální, a proto vám doporučujeme, abyste je ověřili a dohledali si novější informace.
Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.
Inzerce | Chci tu být také
Jirka ve svých 18 letech založil MladýPodnikatel.cz. Posledních skoro 10 let na něj zpovídá úspěšné osobnosti ze světa byznysu a vydává s nimi videorozhovory a podcasty, kterých má za sebou už více než 1 400. Jeho posláním je vzdělávat české a slovenské podnikatele, živnostníky, majitele firem a jejich zaměstnance. Pořádá také off-line akce, přednáší na vysokých školách a pomáhá s podnikáním ostatním v rámci konzultací. Časopis Forbes ho zařadil do žebříčku 30 pod 30 a získal řadu dalších ocenění a nominací.
Před 4 hodiny
Cookie | Duration | Description |
---|---|---|
cookielawinfo-checkbox-analytics | 11 měsíců | Tento soubor cookie je nastaven pomocí pluginu GDPR Cookie Consent. Cookie slouží k ukládání souhlasu uživatele s cookies v kategorii “Analytické”. |
cookielawinfo-checkbox-functional | 11 měsíců | Tento soubor cookie je nastaven pomocí pluginu GDPR Cookie Consent. Cookie slouží k ukládání souhlasu uživatele s cookies v kategorii “Funkční”. |
cookielawinfo-checkbox-necessary | 11 měsíců | Tento soubor cookie je nastaven pomocí pluginu GDPR Cookie Consent. Cookies slouží k ukládání souhlasu uživatele s cookies v kategorii “Nezbytné”. |
cookielawinfo-checkbox-others | 11 měsíců | Tento soubor cookie je nastaven pomocí pluginu GDPR Cookie Consent. Cookie slouží k ukládání souhlasu uživatele s cookies v kategorii “Ostatní”. |
cookielawinfo-checkbox-performance | 11 měsíců | Tento soubor cookie je nastaven pomocí pluginu GDPR Cookie Consent. Cookie slouží k ukládání souhlasu uživatele s cookies v kategorii “Výkonnostní”. |
PHPSESSID | relační | Tato cookie je nativním prvkem aplikací PHP. Tento soubor cookie se používá k ukládání a identifikaci jedinečného ID relace uživatele za účelem správy relace uživatele na webových stránkách. |
viewed_cookie_policy | 11 měsíců | Cookies jsou nastaveny pluginem GDPR Cookie Consent. Cookie slouží k ukládání informace, zda uživatel udělil souhlas s použitím cookies. Neukládá žádné osobní údaje. |
Cookie | Duration | Description |
---|---|---|
language | relační | Tato cookie zaznamenává jazykové preference uživatele. |
sb | 2 roky | Tuto cookie používá společnost Facebook pro zapamatování si jazykových preferencí uživatele, kontrole funkcí a sdílených stránek. |
sp_landing | 1 den | Tuto cookies používá společnost Spotify za účelem implementace zvukového obsahu a také k zaznamenání informací o interakcích uživatele souvisejících s obsahem. |
sp_t | 1 rok | Tuto cookies používá společnost Spotify za účelem implementace zvukového obsahu a také k zaznamenání informací o interakcích uživatele souvisejících s obsahem. |
wordpress_logged_in_* | 14,5 dne | Cookie slouží k autorizaci přihlášení |
wordpress_sec_* | 14,5 dne | Cookie slouží k autorizaci přihlášení |
wordpress_test_cookie | ||
wpj_is_logged_in | 14,5 dne | Cookie slouží k informaci, zda je uživatel přihlášený |
Cookie | Duration | Description |
---|---|---|
_ga | 2 roky | Tuto cookies používá společnost Google jako uživatelské ID, na základě kterého generuje statistická data o užívání stránek uživatelem. |
_gat | 1 den | Tuto cookies používá společnost Google k omezování počtu požadavků k omezení sběru dat na stránkách s vysokou návštěvností. |
_gid | 1 den | Tuto cookies používá společnost Google jako uživatelské ID, na základě kterého generuje statistická data o užívání stránek uživatelem. |
_hjAbsoluteSessionInProgress | 30 minut | Tato cookie počítá, kolikrát byla webová stránka navštívena různými návštěvníky. Tento proces je prováděn přidělením unikátního identifikátoru každému návštěvníkovi, aby nebyl do součtu zaregistrován dvakrát. |
_hjFirstSeen | 30 minut | Určuje, zda návštěvník tuto webovou stránku v minulosti již navštívil, nebo se jedná o nového návštěvníka. |
_hjid | 365 dní | Nastavuje unikátní identifikátor pro danou relaci. Tímto způsobem získává webová stránka data o návštěvníkově chování pro statistické účely. |
_hjIncludedInPageviewSample | 2 minuty (prodlužováno o 30 sekund) | Určuje, zda by měl být uživatelův pohyb registrován v určitém statistickém zástupném symbolu. |
_hjIncludedInSessionSample | 2 minuty (prodlužováno o 30 sekund) | Registruje data o návštěvníkově chování na webové stránce. Data jsou použita pro interní analýzu a optimalizaci stránky. |
_hjIncludedInSessionSample | 2 minuty (prodlužováno o 30 sekund) | Určuje, zda by měl být uživatelův pohyb registrován v určitém statistickém zástupném symbolu. |
_hjRecordingEnable | relační | Tato cookie se používá pro identifikaci návštěvníka a optimalizaci relevance reklam pomocí sbírání dat o návštěvníkovi z několika webových stránek. Tato výměna dat o návštěvníkovi je obvykle zprostředkována datovým centrem či reklamní výměnou třetích stran. |
_hjRecordingLastActivity | relační | Nastavuje unikátní identifikátor pro danou relaci. Tímto způsobem získává webová stránka data o návštěvníkově chování pro statistické účely. |
_hjRecordingLastActivity | Soubor cookie, který obsahuje data aktuální relace. | |
_hjTLDTest | relační | Registruje statistická data o návštěvníkově chování na webové stránce. Data jsou použita pro interní analytiku provozovatelem webové stránky. |
CONSENT | 2 roky | Tuto cookies používá společnost YouTube k ukládání prostřednictvím embeddovaných videí a využívá je k získávání anonymizovaných statistických údajù. |
hjViewportId | relační | Nastavuje unikátní identifikátor pro danou relaci. Tímto způsobem získává webová stránka data o návštěvníkově chování pro statistické účely. |
Vuid | 2 roky | Tuto cookies používá společnost Vimeo k ukládání statistických údajů o používání uživatelem, včetně informací o stránkách, které byly zobrazeny. |
Cookie | Duration | Description |
---|---|---|
_fbp | 3 měsíce | Tuto cookies používá společnost Facebook a slouží k sledování Vašich návštěv. |
fr | 3 měsíce | Tuto cookies používá společnost Facebook a slouží k zobrazování reklamy v rámci inzertního systému této společnosti |
NID | 6 měsíců | Tuto cookies používá společnost Google a slouží k omezení zobrazení reklamy uživateli, ztlumení nežádoucí reklamy a měření účinnosti reklam. |
VISITOR_INFO1_LIVE | 6 měsíců | Tuto cookies používá společnost Youtube a slouží k měření a určení zobrazení rozhraní přehrávače. |
YSC | relační | Tuto cookies používá společnost Youtube a slouží k měření a sledování Vaší interakce. |
yt-remote-connected-devices | Neomezené | Tuto cookies používá společnost Youtube a slouží ji k získávání informací o nastavení při užívání YouTube přehrávače. |
yt-remote-device-id | Neomezené | Tuto cookies používá společnost Youtube a slouží ji k získávání informací o nastavení při užívání YouTube přehrávače. |
yt.innertube::nextId | Neomezené | Tuto cookies používá společnost Youtube a slouží k zaznamenání informací o tom, jaká videa uživatel viděl. |
yt.innertube::requests | Neomezené | Tuto cookies používá společnost Youtube a slouží k zaznamenání informací o tom, jaká videa uživatel viděl. |