Inzerce | Chci tu být také
Nejoblíbenější témata:
Další témata:
Nejoblíbenější témata:
Další témata:
Inzerce | Chci tu být také
Inzerce | Chci tu být také
Inzerce | Chci tu být také
Nápadů a podnikatelských záměrů má většina z nás neustále mnoho. Většina z nich je nepoužitelná, některé však vypadají použitelně a nejsou. Takové projekty jsou velmi nebezpečné, protože v nich utopíte spoustu času i peněz. Čemu se tedy vyhnout?
Při plánování projektu je naprosto nejdůležitější návrh struktury a dalšího vývoje. Zpočátku to vypadá jako plýtvání časem, opak je ale pravdou. Většina z nás se hned nadšeně vrhne do nového nápadu a nedomýšlí, co bude za rok nebo za dva. Podobně se chová většina investorů a obvykle až 90 % z nich dlouhodobě prodělává. To by mělo samo o sobě být dostatečným varováním.
Již na začátku si dobře rozmyslete, jak bude projekt fungovat, kdo bude za co zodpovědný, kdo bude majitelem a jak přesně bude probíhat expanze. Také není na škodu stanovit cíle pro další vývoj a investice a zároveň stanovit hranici maximálních únosných ztrát.
Facebook je příkladem toho, jak může dopadnout velmi neuvážené rozdělení majetku. Zpočátku je projekt mladý, nikdo neví, co se z něj vyklube. Po roce najednou projekt raketově roste, peníze se jen hrnou a vzniká problém.
Inzerce | Chci tu být také
Už na začátku si jasně definujte, kdo je majitelem a jaká práva či podíly mají investoři, vše samozřejmě písemně. V případě zisku i ztráty je tak jasně zakotveno, kdo kolik dostane či zaplatí.
Již při návrhu projektu uvažujte o možném rozvoji. Pokud bude návrh špatný a projekt začne rychle růst, dostanete se do velmi vážných potíží. Chyby se odstraňují velmi těžko a někdy to nejde vůbec. Uvažujte, co budete dělat, pokud najednou bude 1000 x větší návštěvnost anebo 1000 x více objednávek. Máte šanci to zvládnout? Jak?
Dávejte si velmi dobrý pozor, aby nebyl projekt kriticky závislý pouze na vás. Při jeho růstu totiž budete mít stále více práce a bude stále těžší vás nahradit! Už od začátku uvažujte, jak se nahradit a které úkoly delegovat.
Hned na začátku si stanovte minimální limity pro růst i pro případnou ztrátu. Opět použijeme příklad z investičního světa. Většina investorů se chová nahodile a byť dokáží často odhadnout další vývoj, dostanou se časem do problémů. Příliš riskují a nestanoví si striktní pravidla. Pokud na určité transakci vydělávají, mají tendenci zbytečně otálet s realizací zisku ve vidině ještě většího růstu a zisku. Často pak dopadnou hůř, než kdyby realizovali menší, ale jistý zisk.
Naopak v případě ztrát často drží investici v naději, že se snad trend obrátí a nakonec bude investice zisková. Může se to stát, ale většinou přesáhnou ztráty únosnou mez a investor zchudne či zkrachuje. Stanovte si proto určité limity pro růst a nežeňte se bezhlavě vpřed. Také stanovte limity pro ztráty, kdy projekt prodáte či ukončíte. Nový majitel na něm třeba zbohatne, ale raději neriskujte víc, než si můžete dovolit.
Plánujte projekty s chladnou hlavou a nevrhejte se bezhlavě do každého dobrodružství. Stanovte si pevné limity pro zvladatelný růst i pro únosné ztráty a držte se jich, dlouhodobě se vám to bohatě vyplatí. Už od začátku pracujte na rozšiřitelné a škálovatelné struktuře a nestavte projekt na jediném člověku. Všechny majetkové a investiční záležitosti si zavčasu smluvně ošetřete, vyhnete se pozdějším dohadům.
Tento článek/rozhovor vyšel před 13 lety. Informace v něm tedy již nemusí být aktuální, a proto vám doporučujeme, abyste je ověřili a dohledali si novější informace.
Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.
Inzerce | Chci tu být také
Nadšený fotograf a cestovatel specializovaný na prodej přes fotobanky. Příležitostný tvůrce webových projektů.
Předevčírem
Před 4 dny
Před 1 týdnem