Inzerce | Chci tu být také
Nejoblíbenější témata:
Další témata:
Nejoblíbenější témata:
Další témata:
Inzerce | Chci tu být také
Inzerce | Chci tu být také
Inzerce | Chci tu být také
Finančních poradců je stále více a více. Co to je ale vůbec za zaměstnání? Kdo ho vykonává? Co k tomu potřebuje? Jakého finančního poradce si vybrat a na co si dát pozor?
Pojem „finanční poradce“ předně nemá žádnou právní váhu, neexistuje pro něj žádná právní norma. Podobně je tomu například u daňového poradce. Ve skutečnosti se tedy jedná o živnostníka, který pomáhá lidem s hospodařením s jejich penězi. A samozřejmě si za to bere odměnu. Bavíme se tedy o člověku, který umí s penězi nakládat, který se živí tím, že svým klientům pomáhá co nejméně prodělat, tedy s penězi nakládat tak, aby to pro ně bylo co nejlepší.
Za finančního poradce se dá ale považovat i zaměstnanec banky. Tito lidé se spíše nazývají bankovní poradci. Jednají v zájmu banky, většinou o vás ví daleko více informací (jsou přeci jen zaměstnanci banky) a každá banka vám je ráda poskytne. V mnoha ohledech jsou tito poradci daleko výhodnější. Máte u nich větší jistotu, jelikož jsou to skutečně prověření a důvěryhodní poradci. Jejich nevýhodou je fakt, že vám budou vždy radit tak, aby na tom předně vydělala jejich banka.
Jelikož o bankovních poradcích není moc co psát, jejich práce se dá popsat pár větami, bavme se v tomto článku tedy o „klasických“ finančních poradcích se živnostenským listem a bez jakýchkoliv závazků vůči bankám…
Inzerce | Chci tu být také
Finančním poradcem se s trochou nadsázky může stát každý. O získání živnosti jsme napsali už dost. Finanční poradce může mít jako obory podnikání „poradenské služby“. Očekává se od něj, že rozumí penězům obecně. Dokáže svým klientům poradit co nejlépe a to tak, aby co nejvíce ušetřili. Pomůže jim s povinným ručením a s dalšími důležitými dokumenty. Finančního poradce sice může dělat každý, ale každý nemusí mít svoje klienty…
Mezi finančními poradci je totiž i všudypřítomný konkurenční boj. Vždy jich je přeci stále více a více. Lidé rádi slyší krásná slova v podobě „plánování finanční budoucnosti“, „plaťte co nejméně“, „pomůžeme vám najít tu nejlepší cestu“ a podobně. Finanční poradce musí mít seznam svých klientů. Ten byste v případě, že o daného poradce máte zájem, měli dokonce vyžadovat a ověřit si jeho platnost a to, zdali nejsou klienti vymyšlení a nebo zdali nemají na finančního poradce pifku…
Proč to všechno? Protože pokud si skutečně najmete finančního poradce, budete s ním projednávat vaše vlastní peníze. Budete jednat podle jeho rad. Bude ovlivňovat vaše hospodaření, možná bude mít i přístup k vašim účtům a stane se pro vás tak nesmírně důležitou osobou. Je naprosto jedno, jestli jste podnikatel nebo ne, jestli jste firma nebo ne. Pokud se v něm spletete, může to pro vás mít hodně špatné důsledky…
Odměňování finančních poradců je poněkud zvláštní. Existuje totiž více druhů a někdy to může být trochu ošemetné. Nejčastěji se ale setkáte s provizním systémem. Finanční poradce tak získává provize (procento) z částky, kterou mu nový klient zaplatil.
Dalším způsobem může být dohodnutý podíl z výnosu. Poradce tak získá opět určité procento z částky, kterou jeho klient vydělá poté, co mu poradce sestavil finanční portfolio. Poradci jsou v tomto případě poměrně dobře motivováni odvádět co nejlepší výkon…
Finančního poradce si můžete platit i paušálně, ale to se doporučuje pouze v případě, že máte v něj máte plnou důvěru a jste s jeho prací spokojeni.
Lidé strašně neradi slyší, že finančním poradce je velice jednoduché se stát. Bylo by určitě skvělé, kdyby byli poradci vždy stoprocentně důvěryhodní, ověření a maximálně vzdělaní. Ne vždy to tak je. Finančním poradcem se může stát kdokoliv, kdo má živnostenský list a nabízí svoje poradenské služby.
Každý finanční poradce by ale přeci jen nějaké požadavky splňovat měl. Měl by mít dobré vystupování, měl by umět komunikovat s lidmi, nebýt výbušný a mít trpělivost, dokázat lidem nabídnout svoje služby (což je někdy to nejtěžší), měl by být časově flexibilní, motivovaný k učení se novým věcem, sledovat dění ve světě financí a samozřejmě – měl by rozumět tomu, co dělá a měl by za to umět přijmout zodpovědnost.
V České republice se ne nadarmo říká, že finančním poradcem je dnes každý, že ho najdeme na každém rohu a je lehké se jím stát. Není divu, je to totiž nejrozšířenější povolání u nás. Existují navíc velké společnosti, někdy i na mezinárodní úrovni, které finanční poradce hledají. Jedním z nich je společnost ProfiFP, která dokonce nabízí relativně snadnou kariéru ve svých službách a to jak na brigády, tak na full-time zaměstnání.
Tento článek/rozhovor vyšel před 13 lety. Informace v něm tedy již nemusí být aktuální, a proto vám doporučujeme, abyste je ověřili a dohledali si novější informace.
Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.
Inzerce | Chci tu být také
Tento web Jirka založil ve svých 18 letech (dříve jako MladýPodnikatel.cz). Posledních skoro 10 let na něj zpovídá úspěšné osobnosti ze světa byznysu a vydává s nimi videorozhovory a podcasty, kterých má za sebou už více než 1 400. Jeho posláním je vzdělávat české a slovenské podnikatele, živnostníky, majitele firem a jejich zaměstnance. Pořádá také off-line akce, přednáší na vysokých školách a pomáhá s podnikáním ostatním v rámci spolupráce 1:1. Časopis Forbes ho zařadil do žebříčku 30 pod 30 a získal řadu dalších ocenění a nominací.
Včera
Před 3 dny