Inzerce | Chci tu být také
Nejoblíbenější témata:
Další témata:
Inzerce | Chci tu být také
Inzerce | Chci tu být také
Inzerce | Chci tu být také
„U středních a menších e-shopů si myslím, že je to většinou skutečně slušná konkurenční výhoda,“ říká SEO specialistka ze společnosti RobertNemec.com Marie Štouračová o něčem, co se nazývá rich snippets. Co to je a jak to můžete využití, jsem se jí ptal v dnešním rozhovoru.
Kdybyste měla laikovi vysvětlit, co to jsou rich snippety, jak byste na to šla?
Rich snippets je efektivní způsob, jak webové stránky zviditelnit ve výsledcích vyhledávání. Prostřednictvím strukturovaných dat může být vaše stránka ve výsledcích vyhledávání obohacena o prvky, jako jsou hvězdičky (hodnocení produktu uživatelů), cena, obrázek, termíny událostí apod.
Proč by jim měl věnovat pozornost?
Stránka, která ve výsledcích vyhledávání obsahuje tyto prvky, se mezi ostatními výsledky vyjímá. Tím zaujme uživatele a zvýší se pravděpodobnost, že uživatel – potenciální zákazník klikne právě na vaši stránku.
Můžete ze své praxe dokázat, že se toto skutečně děje a rich snippety přinášejí výsledky?
Ano, po implementaci strukturovaných dat jsme zpozorovali například nárůst návštěvnosti o 12 %.
Inzerce | Chci tu být také
Fungují jen na Googlu, nebo i na jiných vyhledávačích?
Fungují na Googlu, Bingu a Yandexu. Seznam.cz má (zatím) trochu jiné rozšíření – výsledky vyhledávání lze obohatit o tzv. osnovy, což jsou přímé odkazy do konkrétních částí dané stránky. Metoda implementace se však liší a nejedná se přímo o strukturovaná data.
Bavme se o Googlu. Proč je nabídl? Jaký cíl sleduje?
Aby lépe porozuměl obsahu stránek.
Základním cílem Googlu je uživatelům poskytovat co nejrelevantnější výsledky. Vyhodnocování se samozřejmě snaží neustále zkvalitňovat. Aby byl schopen výsledky vyhledávání poskytovat ještě lépe, potřebuje porozumět, jaké konkrétní typy informací se na stránkách nacházejí a jaké jsou mezi nimi vztahy.
Chce rozumět tomu, že publikovaný článek na webu XY obsahuje recept; v prvním odstavci je seznam ingrediencí pro recept, v druhém odstavci popis postupu receptu a na přiložené fotografii je vyfocený hotový pokrm tohoto konkrétního receptu.
Jaké rich snippety můžeme využít?
Pro produktové stránky jsou nejvíce používané hvězdičky pro znázornění uživatelského/spotřebitelského hodnocení, cena, dostupnost produktu. Tyto prvky jsou nejčastěji viditelné ve výsledcích vyhledávání. Označují se však i obrázky produktů, popis produktu či brand. Tyto prvky nejsou přímo viditelné ve výsledcích vyhledávání, ale pomáhají k tomu, aby Google porozuměl, co všechno na stránce je a pod jakou značku spadá. Ale např. obrázky produktů jsem již ve výsledcích vyhledávání také viděla, ovšem velmi zřídka.
Rich snippets se dále hojně vyžívají u receptů, toho si asi povšiml téměř každý, kdo nějaký recept hledal. Mnoho webů s recepty je má implementované. Jedná se o obrázek receptu, opět hodnocení v podobě hvězdiček, ale také např. počet kalorií a dobu přípravy.
Dále zde máme rich snippets událostí. Ty jsou velmi dobře využitelné pro prodejce lístků a jednoduše všechny instituce, které pořádají nějaké události od koncertů až po odborné kurzy. Ve výsledku vyhledávání se zobrazí přesné termíny, místo konání a název události.
Rich snippets se také mohou objevit u kritických recenzí, tzn. u článku, ve kterém je recenzován nějaký produkt nebo služba. Pak se na základě hodnocení autora recenze objeví ve výsledku vyhledávání opět hvězdičky a jméno autora.
Obecně lze ale snippety pro hodnocení (hvězdičky) implementovat kamkoliv, kde se nějaké hodnocení objevuje, ať už uživatelské, nebo autorské.
Své místo mají také u videí, kde se ve výsledku vyhledávání objeví náhled videa, stejně jako se to děje u některých výsledků vyhledávání YouTube.
Před několika dny zrovna Google oznámil nový typ rich snippet pro live bloggingové příspěvky. To bude zajímavé pro bloggery a redaktory magazínů pro poskytování živého zpravodajství v jednom článku, např. z nějakého zápasu či jiné významné události.
Pokud jsem tedy e-shop, které z nich bych měl určitě využít?
Typické rich snippets pro produktové stránky. Tzn. na všech produktových stránkách implementovat co nejvíce z těchto označení produktu:
Často není možné vše ihned implementovat. Např. numerické hodnocení, které vytváří ve výsledku vyhledávání to nejzajímavější – hvězdičky, často nelze označit jednoduše proto, že e-shop nemá žádné hodnocení zavedené. Pak závisí na konkrétním e-shopu, každopádně často doporučuji hodnocení zavést. A to nejen kvůli rich snippets, ale také kvůli (potenciálním) zákazníkům. Hodnocení zákazníků lze na web extrahovat i z Heureky.
Jak už jsem se zmínila, jen několik prvků bude skutečně viditelných. Vyplatí se však implementovat co nejvíce věcí zároveň, Google tak stránkám lépe porozumí. Při implementaci obvykle není takový časový rozdíl, pokud implementujete 5 značek nebo 8.
Jak rychle se tato data do vyhledávání propisují? Když se teď změní dostupnost mého produktu, kdy se to ve vyhledávači zobrazí?
Po reindexaci, tzn. ve chvíli, kdy robot stránku navštíví a reindexuje ji. Frekvence návštěv robotů je individuální – u populárních a často měnících se stránek to může být obden, u méně populárních a statických třeba jednou za týden i méně. Zde také záleží např. na nastavení frekvence změn na stránce v sitemapě webu. Pokud budu mít u stránky označení, že se stránka mění jednou za měsíc, robot ji skutečně může navštěvovat jen jednou do měsíce.
Lze to nějak urychlit?
Na to asi žádná konkrétní metoda neexistuje. Může pomoci mít dané URL adresy v sitemapě označené <changefreq>daily<changefreq>, ale i přesto robot může stránku navštěvovat třeba jednou týdně, když se ve skutečnosti mění např. jednou do měsíce. Existují spíš faktory, které robotům stěžují procházení webu, což může být důvodem méně častých návštěv. Mezi tyto faktory patří např. duplicity, struktura webu a interní prolinkování. Tudíž pokud chceme, aby robot navštěvoval stránky co nejčastěji, musíme mu co nejvíce usnadnit průchod a mít v pořádku on-page faktory.
V Google Search Console je možné odeslat stránky k indexaci. Není zde však možnost vložit celý web k nové indexaci. Pouze jednotlivé stránky zvlášť anebo vždy stránka a její přímé odkazy. V případě e-shopu by tedy touto cestou bylo možné vložit jednotlivé kategorie a zvolit možnost včetně kontroly přímých odkazů (tedy produktových stránek). Tuto funkci je však možné využít jen desetkrát měsíčně, takže praktické to moc není. Může se to ale hodit v případě, že potřebujete některé stránky přeindexovat akutně.
Jedním ze zmíněných rich snippetů je například cena produktu. Kdy je vhodné cenu ve vyhledávání prezentovat?
Myslím si, že toto nelze univerzálně určit. Vždy záleží na konkrétním e-shopu a na oblasti jeho působení, na cílové skupině a na konkurenci. Např. některé firmy si zakládají na vysoké ceně, jelikož cena odráží určitý stupeň kvality, luxusu či unikátnosti. Pak jsou vaší cílovou skupinou pravděpodobně lidé, kteří na cenu nehledí, nebo naopak ano – čím dražší, tím větší známka luxusu. A naopak můžeme mít e-shop, který prodává produkty levněji než konkurence, což bychom přirozeně mohli považovat za atraktivní faktor pro potenciální zákazníky.
Ve skutečnosti to ale může být naopak – nižší cena oproti konkurenci v uživateli vyvolá nedůvěru, a tak pro jistotu klikne na vyšší cenu. Toto jsou jen úvahy. Každopádně potenciální zákazník se cenu stejně dozví.
Nejlepší způsob, jak zjistit, zda dané rich snippets (v tomto případě cena) budou dobře fungovat, je jejich otestování.
A lze to nějak omezit na konkrétní sortiment? Někde se cena zobrazí, jinde raději ne?
Lze, jen bude implementace časově náročnější. Tyto prvky se standardně implementují plošně na úrovni šablon. Pokud chcete mít u různých skupin produktů různé prvky, pak je jen potřeba vyselektovat dané skupiny, určit nějaké pravidlo a dát programátorovi konkrétní zadání. Náročnost je individuální – záleží na možnostech daného systému webu.
Jak mohou rich snippety využít firemní weby a osobní prezentace?
U firemních prezentací a osobních brandů je postup trochu odlišný. Lze zde také implementovat strukturovaná data, ale spíše za účelem tzv. Knowledge Graph. Lze také trochu rozšířit výsledky vyhledávání, ale to už se neoznačuje jako rich snippets.
V případě Knowledge Graph se jedná zejména o označení loga, názvu brandu, kontaktů, sociálních sítí. To je však ve výsledcích vyhledávání ve formě Knowledge Graphu viditelné zatím jen u velkých značek. Princip je ale jasný. Google chce rozumět tomu, co máte na webu a co jste za značku. Nejsem jediná, kdo si myslí, že tato metadata jsou budoucnost, a tak je vždy dobré být o krok napřed, i když to třeba není ihned vidět.
U výsledků vyhledávání lze označit drobečkovou navigaci, která se zobrazí místo klasické URL adresy. Dále lze označit pole interního vyhledávání, které se objeví přímo u výsledku vyhledávání, takže potenciální zákazník může už ve vyhledávači hledat konkrétní informaci přímo na vašem webu. Výsledek vyhledávání lze zviditelnit i tzv. sitelinky – dalšími odkazy dovnitř webu. To je ale faktor, který nelze přímo ovlivnit. Nepřímo lze ovlivnit např. čistou architekturou webu, správným interním prolinkováním.
Nutno podotknout, že výše uvedená strukturovaná data pro brand je dobré mít implementované i u e-shopů a jiných institucí.
Každopádně je to vždy individuální. Některé rich snippets lze implementovat i u firemních webů, např. pokud firma pořádá školení, může zde aplikovat rich snippets pro události.
Z rich snippets pro firmy lze také využít označení lidí (zaměstnanců) a pracovních pozic. Tak to má LinkedIn. Jinde jsem to však myslím neviděla.
Máte nějaký tip i pro provozovatele blogů, magazínů a jiných obsahových webů?
Opět individuální. Pokud by se jednalo o blog s recepty, tak tam je to asi jasné.
Jinak lze uplatnit např. hodnocení-hvězdičky, kdy jednoduše u každého článku máte možnost, aby čtenáři článek ohodnotili. Lze zde také označit autora. I po ukončení Authorshipu jsem několikrát viděla ve výsledku vyhledávání jméno autora (a nejednalo se o recenzi, ale o klasický článek).
Jak se rich snippety implementují?
Když tedy rich snippety implementuji, mám záruku, že je Google zobrazí?
Ne. V rich snippets není nikdy žádná záruka. Má zkušenost je taková, že Google rich snippets vždy zobrazí, ovšem ne u všech požadovaných stránek. Také se děje to, že někde snippety zobrazuje, ale ne všechny. U mnoho webů to však i tak může být velice slušná konkurenční výhoda. Rich snippety také může zobrazovat postupně.
Google v minulosti ukázal, že dokáže něco spustit a posléze to zase stáhnout. Například Authorship. Nestane se tohle i s rich snippety?
Osobně si to nemyslím. Jak jsem řekla, je v zájmu Google lépe porozumět obsahu stránek a lépe chápat entity a vztahy mezi nimi. Dle mého názoru Google snippety zobrazuje hlavně proto, aby motivoval majitele webů k implementaci strukturovaných dat. Snaha Google lépe rozumět je totiž běh na dlouhou trať, není to jeden faktor, který má okamžitý výsledek. A lidé se většinou ženou za okamžitými výsledky. Jelikož strukturovaná data nejsou přímým hodnotícím faktorem, myslím si, že mnoho majitelů webů by do toho nechtělo nyní investovat, když by jim to ihned nepřineslo žádný profit.
Poznámka k Authorshipu: nedávno se Gary Illyes z Google vyjádřil, že značení autora by měli webmasteři ve svých článcích ponechat. Důvod není přesně známý. Nedávno o tom psal Filip Podstavec, který se také přiklání k tomu, že Google Authorship stále interně využívá (či bude), jen nevíme k čemu. A ta chvilka implementace stojí za to to mít.
Umí je podle Vás české firmy využívat?
Podle mne se to hodně liší dle oboru. Např. u receptů to je již poměrně rozšířené. Dále to mají většinou nasazené velké e-shopy. U středních a menších e-shopů si myslím, že je to většinou skutečně slušná konkurenční výhoda.
Na závěr otázka k zamyšlení. Napadá Vás, jaké další rich snippety by Google mohl nabídnout a webům by pomohly?
U článků by to kromě Authorshipu mohla být např. doba čtení článku.
V případě e-shopů by dle mého názoru bylo skvělé, kdyby Google zobrazoval označené fotografie produktů. Zejména v odvětví módy by to mohlo být zajímavé.
Když se nad tím zamýšlím, napadají mě spíše úzce zaměřené věci, např. tam, kde jsou v nabídce kurzy a školení, by kromě termínů mohl Google zobrazovat i cenu a časovou náročnost. Na různých DIY webech, návodech a kutilských webech by se zas daly implementovat podobné prvky, jako v případě receptů – hodnocení, doba realizace.
Dále vidím využití u poskytovatelů softwarů. Rich snippets pro tuto oblast již existují, ale zatím fungují jen u smluvených partnerů (iTunes, Google Play). Uvidíme, zda Google poskytne jejich využití veřejnosti.
Tento článek/rozhovor vyšel před 8 lety. Informace v něm tedy již nemusí být aktuální, a proto vám doporučujeme, abyste je ověřili a dohledali si novější informace.
Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.
Inzerce | Chci tu být také
Jirka ve svých 18 letech založil MladýPodnikatel.cz. Posledních skoro 10 let na něj zpovídá úspěšné osobnosti ze světa byznysu a vydává s nimi videorozhovory a podcasty, kterých má za sebou už více než 1 400. Jeho posláním je vzdělávat české a slovenské podnikatele, živnostníky, majitele firem a jejich zaměstnance. Pořádá také off-line akce, přednáší na vysokých školách a pomáhá s podnikáním ostatním v rámci konzultací. Časopis Forbes ho zařadil do žebříčku 30 pod 30 a získal řadu dalších ocenění a nominací.
Před 1 týdnem
Cookie | Délka | Popis |
---|---|---|
cookielawinfo-checkbox-analytics | 11 měsíců | Tento soubor cookie je nastaven pomocí pluginu GDPR Cookie Consent. Cookie slouží k ukládání souhlasu uživatele s cookies v kategorii “Analytické”. |
cookielawinfo-checkbox-functional | 11 měsíců | Tento soubor cookie je nastaven pomocí pluginu GDPR Cookie Consent. Cookie slouží k ukládání souhlasu uživatele s cookies v kategorii “Funkční”. |
cookielawinfo-checkbox-necessary | 11 měsíců | Tento soubor cookie je nastaven pomocí pluginu GDPR Cookie Consent. Cookies slouží k ukládání souhlasu uživatele s cookies v kategorii “Nezbytné”. |
cookielawinfo-checkbox-others | 11 měsíců | Tento soubor cookie je nastaven pomocí pluginu GDPR Cookie Consent. Cookie slouží k ukládání souhlasu uživatele s cookies v kategorii “Ostatní”. |
cookielawinfo-checkbox-performance | 11 měsíců | Tento soubor cookie je nastaven pomocí pluginu GDPR Cookie Consent. Cookie slouží k ukládání souhlasu uživatele s cookies v kategorii “Výkonnostní”. |
PHPSESSID | relační | Tato cookie je nativním prvkem aplikací PHP. Tento soubor cookie se používá k ukládání a identifikaci jedinečného ID relace uživatele za účelem správy relace uživatele na webových stránkách. |
viewed_cookie_policy | 11 měsíců | Cookies jsou nastaveny pluginem GDPR Cookie Consent. Cookie slouží k ukládání informace, zda uživatel udělil souhlas s použitím cookies. Neukládá žádné osobní údaje. |
Cookie | Délka | Popis |
---|---|---|
language | relační | Tato cookie zaznamenává jazykové preference uživatele. |
sb | 2 roky | Tuto cookie používá společnost Facebook pro zapamatování si jazykových preferencí uživatele, kontrole funkcí a sdílených stránek. |
sp_landing | 1 den | Tuto cookies používá společnost Spotify za účelem implementace zvukového obsahu a také k zaznamenání informací o interakcích uživatele souvisejících s obsahem. |
sp_t | 1 rok | Tuto cookies používá společnost Spotify za účelem implementace zvukového obsahu a také k zaznamenání informací o interakcích uživatele souvisejících s obsahem. |
wordpress_logged_in_* | 14,5 dne | Cookie slouží k autorizaci přihlášení |
wordpress_sec_* | 14,5 dne | Cookie slouží k autorizaci přihlášení |
wordpress_test_cookie | ||
wpj_is_logged_in | 14,5 dne | Cookie slouží k informaci, zda je uživatel přihlášený |
Cookie | Délka | Popis |
---|---|---|
_ga | 2 roky | Tuto cookies používá společnost Google jako uživatelské ID, na základě kterého generuje statistická data o užívání stránek uživatelem. |
_gat | 1 den | Tuto cookies používá společnost Google k omezování počtu požadavků k omezení sběru dat na stránkách s vysokou návštěvností. |
_gid | 1 den | Tuto cookies používá společnost Google jako uživatelské ID, na základě kterého generuje statistická data o užívání stránek uživatelem. |
_hjAbsoluteSessionInProgress | 30 minut | Tato cookie počítá, kolikrát byla webová stránka navštívena různými návštěvníky. Tento proces je prováděn přidělením unikátního identifikátoru každému návštěvníkovi, aby nebyl do součtu zaregistrován dvakrát. |
_hjFirstSeen | 30 minut | Určuje, zda návštěvník tuto webovou stránku v minulosti již navštívil, nebo se jedná o nového návštěvníka. |
_hjid | 365 dní | Nastavuje unikátní identifikátor pro danou relaci. Tímto způsobem získává webová stránka data o návštěvníkově chování pro statistické účely. |
_hjIncludedInPageviewSample | 2 minuty (prodlužováno o 30 sekund) | Určuje, zda by měl být uživatelův pohyb registrován v určitém statistickém zástupném symbolu. |
_hjIncludedInSessionSample | 2 minuty (prodlužováno o 30 sekund) | Registruje data o návštěvníkově chování na webové stránce. Data jsou použita pro interní analýzu a optimalizaci stránky. |
_hjIncludedInSessionSample | 2 minuty (prodlužováno o 30 sekund) | Určuje, zda by měl být uživatelův pohyb registrován v určitém statistickém zástupném symbolu. |
_hjRecordingEnable | relační | Tato cookie se používá pro identifikaci návštěvníka a optimalizaci relevance reklam pomocí sbírání dat o návštěvníkovi z několika webových stránek. Tato výměna dat o návštěvníkovi je obvykle zprostředkována datovým centrem či reklamní výměnou třetích stran. |
_hjRecordingLastActivity | relační | Nastavuje unikátní identifikátor pro danou relaci. Tímto způsobem získává webová stránka data o návštěvníkově chování pro statistické účely. |
_hjRecordingLastActivity | Soubor cookie, který obsahuje data aktuální relace. | |
_hjTLDTest | relační | Registruje statistická data o návštěvníkově chování na webové stránce. Data jsou použita pro interní analytiku provozovatelem webové stránky. |
CONSENT | 2 roky | Tuto cookies používá společnost YouTube k ukládání prostřednictvím embeddovaných videí a využívá je k získávání anonymizovaných statistických údajù. |
hjViewportId | relační | Nastavuje unikátní identifikátor pro danou relaci. Tímto způsobem získává webová stránka data o návštěvníkově chování pro statistické účely. |
Vuid | 2 roky | Tuto cookies používá společnost Vimeo k ukládání statistických údajů o používání uživatelem, včetně informací o stránkách, které byly zobrazeny. |
Cookie | Délka | Popis |
---|---|---|
_fbp | 3 měsíce | Tuto cookies používá společnost Facebook a slouží k sledování Vašich návštěv. |
fr | 3 měsíce | Tuto cookies používá společnost Facebook a slouží k zobrazování reklamy v rámci inzertního systému této společnosti |
NID | 6 měsíců | Tuto cookies používá společnost Google a slouží k omezení zobrazení reklamy uživateli, ztlumení nežádoucí reklamy a měření účinnosti reklam. |
VISITOR_INFO1_LIVE | 6 měsíců | Tuto cookies používá společnost Youtube a slouží k měření a určení zobrazení rozhraní přehrávače. |
YSC | relační | Tuto cookies používá společnost Youtube a slouží k měření a sledování Vaší interakce. |
yt-remote-connected-devices | Neomezené | Tuto cookies používá společnost Youtube a slouží ji k získávání informací o nastavení při užívání YouTube přehrávače. |
yt-remote-device-id | Neomezené | Tuto cookies používá společnost Youtube a slouží ji k získávání informací o nastavení při užívání YouTube přehrávače. |
yt.innertube::nextId | Neomezené | Tuto cookies používá společnost Youtube a slouží k zaznamenání informací o tom, jaká videa uživatel viděl. |
yt.innertube::requests | Neomezené | Tuto cookies používá společnost Youtube a slouží k zaznamenání informací o tom, jaká videa uživatel viděl. |