Inzerce | Chci tu být také

Osobní rozpočet

Jak si vytvořit osobní finanční rozpočet?

Osobní rozpočet mi pomohl pochopit moje finance. Když jsem si ho vytvořil za několik měsíců zpětně, málem mi vyrazilo dech, kolik jsem za co utratil peněz. Netušil jsem, kolik mě stojí stravování v restauracích, nákup potravin, oblečení nebo jízdy taxíkem. Nevěděl jsem ani to, kolik se mi měsíčně odečte z kreditní karty za různé aplikace na mobil.

Jakmile jsem si ale svoje výdaje detailně prošel a sestavil si osobní rozpočet, mohl jsem nad nimi získat větší kontrolu a začít hospodařit skutečně vědomě. Nebylo to přitom vůbec těžké. V mých rozhovorech o finanční nezávislosti se dozvíte, jak osobní rozpočet vytvořit, zda k tomu stačí Excel a co všechno do něj započítat.

Jiří Rostecký
zakladatel MladýPodnikatel.cz


Co to je osobní finanční rozpočet?

Osobní rozpočet je v praxi například excelová tabulka, ve které jsou všechny vaše výdaje a případně i příjmy. Většina lidí začíná rozpočtem, který obsahuje především jejich výdaje. Stáhnou si výpis z účtu a následně rozdělí všechny své výdaje do jednotlivých kategorií podle toho, čeho se týkají. Díky tomu zjistí, kolik peněz investují třeba do bydlení, zdravotní péče nebo cestování.

Inzerce | Chci tu být také

Pokud chcete zajít ještě dál, můžete si do osobního rozpočtu vložit i své příjmy. Pokud máte jeden pravidelný měsíční příjem (například ze zaměstnání), tak to nebude vůbec těžké. Máte-li ale příjmů několik (třeba z podnikání na internetu) a pokud se k tomu ještě různě mění, může vám to zabrat času více.

Cílem osobního rozpočtu je získat přehled a kontrolu nad vašimi financemi. Pokud chcete nyní především ušetřit a zjistit, kde vám „tečou“ peníze, začněte výdaji.

Jak vytvořit osobní rozpočet?

Vytvořit osobní rozpočet není vůbec těžké. Na trhu je už řada aplikací, které si můžete stáhnout a které vám pomáhají zaznamenávat vaše měsíční transakce. Ve výsledku si ale vystačíte i s pouhým Excelem, který má často mnohem více funkcí.

Začít můžete třeba tak, že si vytvoříte excelovou tabulku a stáhnete si výpisy z vašeho účtu za posledních několik měsíců. Poté si jednotlivé transakce vložíte do tabulky a rozdělíte do kategorií podle oblastí, kterých se týkají. Poslechněte si rozhovor s Vítem Endlerem a podívejte se, jak vypadá jeho osobní rozpočet v praxi.

Moje osobní zkušenost

Osobní rozpočet si vedu už řadu měsíců. Nejtěžší jsou na tom dvě věci:

  1. Disciplína. Aby to mělo smysl, musíte si svůj rozpočet skutečně vést a aktualizovat. Nejzajímavější výstupy získáte až s několikaměsíčním rozpočtem. Mně se díky němu povedlo ušetřit spoustu peněz jen díky tomu, že jsem pochopil, za co utrácím a ve skutečnosti nechci. Pochopil jsem také, že se moje výdaje liší v rámci ročních období (třeba v létě více chodím pěšky a méně projezdím než v zimě) a mnoho dalšího.
  2. Stres. Člověka zabolí, když zjistí, kolik za poslední rok projedl v restauracích nebo kolik utratil za oblečení. Pokud chcete být v rámci vašich peněz skutečně „vědomí“ a mít o nich přehled, musíte přijímat realitu z vašeho osobního rozpočtu s klidem a nadhledem. Na sobě jsem nejednou pocítil výčitky, za co jsem utrácel. Musel jsem si proto nadhled vybudovat a udržet.

Téma finanční nezávislosti je velmi zajímavé a může člověka dovést k úplně nové podobě osobní svobody, kterou zdaleka nezná každý. Zjistěte, jak si můžete vybudovat pasivní příjem nebo kam investovat peníze. Držíme vám palce.