Inzerce | Chci tu být také
Nejoblíbenější témata:
Další témata:
Nejoblíbenější témata:
Další témata:
Inzerce | Chci tu být také
Inzerce | Chci tu být také
Inzerce | Chci tu být také
Kalendářní předěl mezi starým a novým rokem má určitý psychologický efekt. Stejně jako ale ani Covid nevymizel s posledními hodinami roku 2020, ani finanční trhy neuzavřely loňský úspěšný rok úderem silvestrovské půlnoci. Většina pozitivních i negativních trendů nás bude provázet i v roce 2025.
Začněme pozitivy. Pro strategického a dlouhodobého investora jsou klíčovým trhem Spojené státy a jejich akciové indexy. Amerika nakonec, navzdory obavám, nespadla do recese a podařilo se jí tzv. „měkké přistání“ (soft landing) – zkrocení inflace vysokými úrokovými sazbami a jejich následné snížení tak, aby nedošlo k hospodářskému zpomalení.
Nejsledovanější index S&P 500 zakončil druhý rok po sobě s nadstandardním ziskem přes 25 %. Z makroekonomického hlediska tomu přispěla nízká nezaměstnanost v kombinaci s ustupující inflací, což umožnilo Američanům utrácet více na spotřebu.
A protože domácí spotřeba tvoří dvě třetiny HDP USA, promítlo se to do růstu tržeb napříč všemi sektory ekonomiky. Hlavním příběhem však zůstává pokračující dominance tzv. „Magnificent Seven“.
Firmy Nvidia, Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet (Google), Meta (Facebook) a Tesla pokračovaly v rekordních nárůstech díky pokračujícímu boomu tématu umělé inteligence (AI). Tyto společnosti jsou stále větší a dominantnější, právem označované za stroje na peníze.
Navíc díky obrovským finančním rezervám jsou schopné profitovat i v prostředí vysokých úrokových sazeb – vydělávají dokonce i na úrokových příjmech. Solidní výkon podaly i evropské a japonské trhy. Po letech se zlepšily také tzv. rozvíjející se, převážně asijské trhy (Emerging Markets), i když jako jediný region stále nedosáhly svého předchozího vrcholu z roku 2021.
Mimo akciové trhy byly vítězi loňského roku Bitcoin a zlato. Bitcoin zaznamenal boom díky spuštění a rychlé adopci burzovně obchodovaných fondů (ETF), což kryptoměny definitivně zařadilo mezi základní třídy aktiv. Zlato těžilo z politické nestability v několika světových regionech a masivních nákupů centrálních bank, zejména ale nedemokratických zemí.
Na druhé straně dlouhodobé dluhopisy (především USA) utrpěly značné ztráty. Sázka na růst jejich hodnoty v souvislosti s očekávaným snižováním úrokových sazeb (tzv. „durační hra“) se ukázala jako neúčinná. To, co funguje v učebnicích ekonomie, v praxi kvůli řadě proměnných faktorů loňského roku nezafungovalo. Na svůj návrat po poklesech minulých let stalé čekají také globální nemovitosti.
Nový rok opět přinese řadu výzev i příležitostí. Jako vždy je třeba být připraven na různé scénáře vývoje a držet se své předem naplánované investiční strategie.
Marek Odehnal, MBA
Investiční stratég a majitel investičně-poradenské firmy
ODEHNAL & PARTNEŘI s.r.o.
Tento článek je komerčním sdělením našeho inzerenta. Redakce proto za jeho obsah a informace a nabídky v něm uvedené nijak neodpovídá.
Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.
Inzerce | Chci tu být také
Investiční stratég a majitel investičně-poradenské firmy ODEHNAL & PARTNEŘI.
Před 2 měsíce
Před 3 měsíce