Inzerce | Chci tu být také
Nejoblíbenější témata:
Další témata:
Nejoblíbenější témata:
Další témata:
Inzerce | Chci tu být také
Inzerce | Chci tu být také
Inzerce | Chci tu být také
Článek obsahuje placený odkaz.
Rozhodnutí podnikat a nápad v jakém oboru máme již za sebou. Zbývá se rozhodnout mezi několika druhy právních forem společností. Nejčastějšími jsou tzv. „eseróčko“ a „akciovka“.
Společnost s ručením omezeným má v názvu skutečně jisté varující upozornění. Jde spíše o prvorepublikovou tradici, ale přesto působí méně „seriózně.“ Ve skutečnosti akciová společnost i společnost s ručením omezeným ručí svým vlastním jměním bez ohledu na základní jmění! V podstatě je pro veřejnost stejné, zda uzavírají právní vztahy s s.r.o. nebo a.s.
Založení akciové společnosti je poněkud obtížnější a nákladnější. Základní jmění musí činit minimálně 2.000.000 Kč nebo při veřejném úpisu akcií 20.000.000 Kč. Společnost s ručením omezeným si vystačí se 200.0000 Kč.
Akciová společnost navenek vytváří dojem větší společnosti a většího objemu finančních zdrojů. Struktura řízení akciové společnosti je také složitější a vyžaduje podíl více osob. Musí mít minimálně tři osoby v představenstvu a tři v dozorčí radě. Společnosti s ručením omezeným stačí jedna osoba jako jednatel.
Zajímavý je pohled na vlastnickou strukturu. V obou případech může společnosti založit jedna osoba notářským zápisem. Notářský zápis se počítá podle základního jmění, u akciové společnosti bude tedy dražší.
Společnost s ručením omezeným má vždy majitele zapsané v Obchodním rejstříku. Akciová společnost vydá akcie a nemusí mít veřejně známé majitele. Existují dva druhy akcií. Na jméno a na doručitele (majitele). Akcie na jméno je vyplněná jménem osoby, která ji vlastní. Akcie na doručitele pouze označuje počet, druh a hodnotu vlastněných akcií a kdo ji předloží, ten je majitelem. Pokud někdo chce být v „utajení“, akciová společnost k tomu dává příležitost.
„Akciovka“ musí pořádat valné hromady, musím mít stanovy, které určují způsob řízení společnosti, musí dávat valné hromadě schvalovat účetní doklady a volit členy představenstva a dozorčí rady.
Rozhodnutí záleží na podnikateli. Jestliže chce větší aparát pracovníků nebo podniká ve více lidech, a akciová společnost mu připadá serioznější, zvolí „akciovku.“ Pro menší projekty a také s menšími počátečními náklady je lepší založit společnost s ručením omezeným. Zvyšovat základní jmění je možné u obou společností. I společnost s ručením omezeným může mít základní jmění třeba několik desítek milionů.
Akciová společnost základní jmění zvýší úpisem – veřejným nebo neveřejným – akcií a zapíše je do Obchodního rejstříku. Společnost s ručením omezeným také zvýšení zapisuje a postačuje notářský zápis.
Rozdíly mezi společnostmi nejsou velké, ale mohou ovlivnit rozhodování možných klientů. Akciová společnost působí prostě lépe. Ne nadarmo se říká, že eseróčko může mít každý…
Tento článek/rozhovor vyšel před 13 lety. Informace v něm tedy již nemusí být aktuální, a proto vám doporučujeme, abyste je ověřili a dohledali si novější informace.
Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.
Inzerce | Chci tu být také
Jeden z hlavních redaktorů našeho magazínu, který nepíše jen o podnikání, ale také o právu a informačních technologiích.
Před 3 měsíce
Před 1 rokem
Před 1 rokem
Před 2 roky