Inzerce | Chci tu být také
Nejoblíbenější témata:
Další témata:
Nejoblíbenější témata:
Další témata:
Inzerce | Chci tu být také
Inzerce | Chci tu být také
Inzerce | Chci tu být také
Správné hospodaření s penězi není jen o vytváření dostatečné rezervy (i když ani na tu byste neměli zapomínat). Nemáte o svých penězích přehled? Nebo hůř? Žijete z výplaty do výplaty? Poradíme vám, jak dát svůj finanční svět do kupy.
Než vůbec začnete s jakýmikoli změnami ve správě peněz, udělejte si o svých financích přehled. Sepište si na papír nebo do excelovské tabulky všechny měsíční příjmy, výdaje a finanční rezervy na spořicích účtech. Následně výdaje rozdělte na nezbytné:
a na zbytné:
S tématem správy osobních financí se již řadu let pojí zlaté pravidlo, které je vyjádřeno poměrem 50 : 30 : 20. Podle něj by se měly příjmy dělit následovně:
Inzerce | Chci tu být také
Zjistíte-li, že na zaplacení nezbytných nákladů padne víc než 50 % vašich příjmů, je na čase dostat finance pod kontrolu. Omezení zbytných nákladů je prvním krokem, ale nikoli dlouhodobým řešením. Raději se zaměřte na snížení nezbytných výdajů nebo získání vyšších příjmů.
Život je nepředvídatelný, a proto by finanční rezerva neměla chybět v žádné domácnosti. Odborníci považují za dostatečnou rezervu 3 měsíční platy. V ideálním případě byste však měli mít například na spořicím účtu k dispozici sumu odpovídající alespoň 6 měsíčním platům.
Tip: Naspořené peníze vám nemusejí jen ležet na účtu. Využijte akcie, podílové fondy či jiné typy investic, které vám pomohou finance zhodnotit.
Tento článek je komerčním sdělením našeho inzerenta. Redakce proto za jeho obsah a informace a nabídky v něm uvedené nijak neodpovídá.
Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.
Inzerce | Chci tu být také
Před 7 měsíců
Před 2 roky