Mentoring na míru: Udělejte další krok v rozvoji vašeho podnikání
Přidejte se: Exkluzivní mastermind pro freelancery a malé firmy
Vychovejte si nástupce ve vedení firmy: Mentoring pro zaměstnance
Executive Club: Investujte do vzdělání budoucích lídrů vaší firmy
Nejoblíbenější témata:
Další témata:
Nejoblíbenější témata:
Další témata:
Kontaktujte nás a staňte se členem naší komunity
Inspirujte se mými zkušenostmi v těchto podcastech
Kontaktujte nás a staňte se členem naší komunity
Inzerce | Chci tu být také
Inzerce | Chci tu být také
Inzerce | Chci tu být také
V podcastu s Petrem Mackem z firmy Caflou jsme rozebrali, jak dnes funguje řízení firmy ve stavebnictví, architektuře a projektování. Caflou si nechalo zpracovat průzkum mezi čtyřiceti firmami z těchto oborů a zaměřilo se na projektové řízení, firemní procesy, finance, automatizace i umělou inteligenci.
Do průzkumu se zapojily firmy různých velikostí. Byly mezi nimi architektonické ateliéry i stavební firmy s desítkami zaměstnanců. Ve většině případů šlo o firmy, které fungují déle než pět let a mají za sebou stabilní růst.
Největším zjištěním podle Petra bylo, jak silnou pozici má ve firmách Excel. Mnoho společností v něm stále řeší projektové řízení, evidenci práce, obchod i finanční řízení.
Část firem používá sdílené tabulky, do kterých přistupuje několik lidí současně. Postupně ale naráží na limity. Soubory rostou, přibývá záložek a práce s daty se komplikuje.
Inzerce | Chci tu být také
Podle průzkumu firmy často používají Excel i po letech fungování a při desítkách projektů ročně. Přechod na specializované systémy přichází většinou až ve chvíli, kdy současný způsob práce přestává zvládat provoz firmy.
Petr popsal, že firmy nejčastěji řeší v Excelu projektové řízení zakázek, evidenci práce nebo obchodní příležitosti. U financí je podle něj používání tabulek pochopitelné hlavně kvůli možnosti vytvářet vlastní výpočty a analýzy.
Velkým tématem podcastu byla automatizace a propojení systémů. Z průzkumu vyplynulo, že více než 60 procent firem přenáší data mezi systémy ručně nebo je nepřenáší vůbec.
Firmy často pracují s několika oddělenými nástroji. Jeden systém používají pro fakturaci, jiný pro obchod a další pro evidenci práce. Data mezi nimi ale většinou automaticky neputují.
Ruční přepisování informací podle Petra Macka vede ke ztrátě času i většímu množství chyb. Pouze menší část firem využívá nástroje typu Make.
Téměř polovina firem podle průzkumu neautomatizuje vůbec nic. Pokud už nějaké automatizace používají, jde většinou o jednoduché úkoly jako automatické odpovědi na poptávky nebo propojení banky s účetnictvím.
Petr upozornil, že právě automatizace může firmám pomoct v době, kdy mají problém se sháněním lidí. Mnoho činností dnes firmy stále řeší ručně, přestože by je šlo zjednodušit.
Umělá inteligence byla další oblastí, kterou průzkum sledoval. Výsledky ukázaly, že většina stavebních firem je zatím na začátku.
Přibližně dvě třetiny respondentů AI buď nepoužívají vůbec, nebo jen velmi omezeně. Pokud už umělá inteligence ve firmách funguje, jde hlavně o tvorbu e-mailů, textů nebo nabídek.
Pokročilejší využití AI pro řízení firmy podle Petra Macka zatím prakticky chybí. Firmy dnes nevyužívají AI pro analýzu dat, plánování nebo rozhodování nad projekty.
Podle něj jde o konzervativní obor, který nové technologie přijímá pomaleji. Současně ale vidí velký prostor pro změnu, protože stavebnictví pracuje s rozsáhlými projekty a velkým objemem dat.
Průzkum ukázal i slabiny ve finančním řízení. Přibližně 40 procent firem sleduje hlavně minulá čísla a neplánuje cash flow dopředu.
Další část respondentů uvedla, že má jen hrubou představu o ziskovosti zakázek. Firmy často nevědí, kolik času skutečně strávily na konkrétním projektu a jaký byl reálný výsledek.
Podle Petra Macka je problém i v tom, že mnoho firem neeviduje práci zaměstnanců. Bez těchto dat pak nedokážou přesně vyhodnotit náklady projektů ani připravovat nové nabídky.
Další slabinou jsou firemní procesy. Řada firem funguje intuitivně a nemá procesy jasně popsané. To komplikuje zaučování nových lidí i předávání zkušeností uvnitř firmy.
Petr doporučuje zaměřit se právě na procesní řízení, automatizace a lepší práci s daty. Firmy podle něj začínají chápat, že bez modernějšího přístupu může být další růst firmy složitější.
Zajímavým trendem podle něj je, že stavebnictví dnes patří mezi nejrychleji rostoucí segmenty zákazníků Caflou. Firmy si podle něj stále více uvědomují, že bez moderních nástrojů, automatizace a lepšího projektového řízení budou v budoucnu ztrácet konkurenceschopnost.
Celý podcast s Petrem Mackem nabízí ještě detailnější pohled na to, jak dnes stavební firmy fungují a kde mají největší prostor pro zlepšení.
Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.
Tento web Jirka založil ve svých 18 letech (dříve jako MladýPodnikatel.cz). Posledních 11 let na něj zpovídá úspěšné osobnosti ze světa byznysu a vydává s nimi videorozhovory a podcasty, kterých má za sebou už více než 1 500. Jeho posláním je vzdělávat české a slovenské podnikatele, živnostníky, majitele firem a jejich zaměstnance. Pořádá také off-line akce, přednáší na vysokých školách a pomáhá s podnikáním ostatním v rámci spolupráce 1:1. Časopis Forbes ho zařadil do žebříčku 30 pod 30 a získal řadu dalších ocenění a nominací.